Hej och välkommen till Receptbankens kokbok på nätet!
Tanken med detta forum är att dela med sig av sina bästa recept och att hämta inspiration till kvällens middag, veckans bak eller en receptbank att slå i då du är godissugen.
Hjälps vi åt så kommer vi snart att ha ALLT som behövs för att lyckas i köket.
Bottnar
4 Äggvitor
1/2 Krm bikarbonat
1/2 Krm salt
2 dl Socker
3 tb Maizenamjöl
50 g Mandel; skållad, mald
Fyllning och garnering
4 Äggulor
1 Apelsin; rivet skal av och -saften av
1/2 Citron; saften av
2 tb Socker
3 dl Vispgrädde
1 l Färska jordgubbar; hallon, -Blåbär, vinbär eller björn- -bär går också bra
Vispa äggvitorna till hårt, fast skum tillsammans med bikarbonatet och saltet. Tillsätt sockret lite i taget under vispning. Blanda maizenamjölet och mandeln och vänd ner i marängsmeten. Bred ut den på bakplåtspapper till två runda bottnar, ca 21 cm i diameter. Grädda bottnarna i mitten av ugnen i 150°, ca 1 tim. Låt kallna på galler.
Förbered under tiden fyllningen. Blanda i en rostfri eller teflonbelagd kastrull äggulorna, apelsinskalet, saften från apelsinen och citronen samt sockret. Sjud krämen tjock under vispning på svag värme. Låt krämen kallna. Vispa grädden. Skölj och dela jordgubbarna i halvor. Bred citronkrämen över den understa bottnen strax innan servering och täck med jordgubbshalvor. Lägg på nästa botten. Garnera kanten med spritsade gräddtoppar och halverade jordgubbar. Servera tårtan genast!